Andrzej Fidyk

Andrzej Fidyk

Autor ponad 40 filmów dokumentalnych realizowanych m.in. dla TVP, BBC, ARTE, Canal+, WDR i w innych koprodukcjach międzynarodowych. Jego najbardziej znane filmy to Defilada, Kiniarze z Kalkuty, Taniec trzcin, Rosyjski Striptease i Yodok Stories.

Laureat kilkudziesięciu festiwali filmowych. Uważa, że film dokumentalny oprócz innych walorów, powinien być dla widza nie mniej atrakcyjny niż dobry film fabularny.

Przez kilkanaście lat był szefem Redakcji Filmów Dokumentalnych w TVP 1. Za swoje programy „Czas na dokument”, „Miej oczy szeroko otwarte” i „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” trzykrotnie otrzymał nagrodę Wiktora w kategorii twórca telewizyjny.

Autor kilkudziesięciu filmów reklamowych, zwycięzca ogólnopolskiego festiwalu reklamy 2006.

Profesor sztuki filmowej, obecnie Dyrektor Kierunku Reżyseria w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz wykładowca w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

  • „Wszystko dla mojej przyjaciółki” w konkursie WAMA FF w Olsztynie

  • „Wszystko dla mojej przyjaciółki” Lulu Pomorovej będzie prezentowane w konkursie filmów krótkometrażowych nadchodzącego festiwalu filmowego WAMA w Olsztynie. Festiwal odbędzie się w dniach 3 – 7 października i w konkursie pokaże 20 filmów, wyprodukowanych w Polsce i zagranicą.

  • „Wskrzeszenie” w konkursie filmów studenckich prestiżowego 44. Manaki Brothers Film Festival w Macedonii

  • „Wskrzeszenie” Luizy Budejko weźmie udział w konkursie filmów studenckich 44. Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych – Manaki Brothers w Bitoli w Macedonii. Festiwal odbędzie się w dniach 23 – 29 września, a w konkursie głównym zaprezentuje m.in. ostatnie filmy Aki Kaurismakiego, Wima Wendersa, Nuri Bilge Ceylana, czy Wesa Andersona. Tegorocznym laureatem festiwalowej nagrody Złota Kamera za Wyjątkowy Wkład w Sztukę Wizualną jest Seamus McGarvey – autor zdjęć do m.in. „Zwierząt nocy” Toma Forda, „World Trade Center” Olivera Stone’a, czy „Godzin” Stephena Daldry.

Więcej aktualności