Andrzej Fidyk

Andrzej Fidyk

Autor ponad 40 filmów dokumentalnych realizowanych m.in. dla TVP, BBC, ARTE, Canal+, WDR i w innych koprodukcjach międzynarodowych. Jego najbardziej znane filmy to Defilada, Kiniarze z Kalkuty, Taniec trzcin, Rosyjski Striptease i Yodok Stories.

Laureat kilkudziesięciu festiwali filmowych. Uważa, że film dokumentalny oprócz innych walorów, powinien być dla widza nie mniej atrakcyjny niż dobry film fabularny.

Przez kilkanaście lat był szefem Redakcji Filmów Dokumentalnych w TVP 1. Za swoje programy „Czas na dokument”, „Miej oczy szeroko otwarte” i „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” trzykrotnie otrzymał nagrodę Wiktora w kategorii twórca telewizyjny.

Autor kilkudziesięciu filmów reklamowych, zwycięzca ogólnopolskiego festiwalu reklamy 2006.

Profesor sztuki filmowej, obecnie Dyrektor Kierunku Reżyseria w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz wykładowca w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

  • „Wskrzeszenie” i „Sabina” w Indiach

  • „Sabina” Diany Zamojskiej i „Wskrzeszenie” Luizy Budejko znalazły się konkursie nadchodzącego Kautik International Film Festival, odbywającego się w Nainital, resorcie na północy Indii, w terminie 2 – 4 grudnia. Oba filmy będą prezentowane w konkursie filmów krótkometrażowych.

  • Spotkanie w kinie Iluzjon w ramach projektu Film Bridge – Belarus

  • Podczas Bulbamovie – 8. Festiwalu Filmów Białoruskich w Kinie Iluzjon w Warszawie mieliśmy okazję opowiedzieć o zakończonym niedawno projekcie Film Bridge Belarus – autorskim programie Wajda School realizowanym we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową, którego celem był rozwój projektów młodych twórców z Białorusi – reżyserów a także scenarzystów chcących zrealizować swój własny film.

  • „Nie mów tak do mnie” w Turynie na prestiżowym 40. Torino Film Festival!

  • „Nie mów tak do mnie” Hanny Kilińskiej zostało wybrane do prestiżowego programu, prezentującego najmłodsze europejskie talenty reżyserskie, organizowanego podczas tegorocznej 40. edycji jednego z najważniejszych światowych festiwali młodych twórców – Torino Film Festival. Dyplomowy film Hanny Kilińskiej będzie pokazany w ramach Talents and Short Film Market, który odbędzie się w dniach 27 listopada – 4 grudnia.

Więcej aktualności