FILM BRIDGE – UKRAINE. Program reżysersko-scenariuszowy dla filmowców z Ukrainy

Jesteś obywatelem Ukrainy? Chcesz rozwinąć swój projekt fabularny i dokumentalny? Sprawdź nowy program Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Szkoły Wajdy! Zgłoszenia przyjmujemy do 26 października 2022 r.

FILM BRIDGE  – UKRAINE. Program reżysersko-scenariuszowy dla filmowców z Ukrainy

Film Bridge – Ukraine to autorski program Wajda School realizowany we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową, którego celem jest rozwój projektów filmowych młodych twórców z Ukrainy.

W programie mogą wziąć udział zarówno osoby przed debiutem reżyserskim jak i twórcy mający na koncie pierwsze własne, pełnometrażowe filmy fabularne lub dokumentalne. Przy selekcji, oprócz dotychczasowego doświadczenia filmowego liczyć się będzie przede wszystkim pomysł na film, który będzie rozwijany podczas programu.

Przez kilka miesięcy – od grudnia 2022 roku – sześciu młodych twórców/twórczyń będzie pracować nad rozwojem swoich projektów – fabularnych i dokumentalnych – z doświadczonymi polskimi filmowcami.

Program opiera się na zajęciach grupowych,  praktycznych warsztatach – oraz indywidualnej pracy nad projektem pod okiem opiekuna. Podczas sesji online oraz warsztatów stacjonarnych, pod okiem wykładowców Wajda School i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, będziesz pracować nad treatmentem, nauczysz  się pracy z aktorem i zrealizujesz wybraną scenę ze swojego projektu. Uczestnicy programu wezmą także udział w realizacji zdjęć do krótkiego projektu dokumentalnego.

Efektem części fabularnej programu ma być szczegółowo dopracowany treatment lub pierwsza wersja scenariusza filmu fabularnego oraz zrealizowana scena z rozwijanego tekstu. Zależy nam by uczestnik kończąc program miał pakiet, z którym będzie mógł szukać producenta i starać się o realizację swojego projektu. W przypadku projektu dokumentalnego efektem ma być krótkie ćwiczenie lub krótki film dokumentalny.

Udział w programie jest bezpłatny.

Wykładowcy

Wykładowcami będą doświadczeni twórcy filmowi związani z Gdyńską Szkołą Filmową i Wajda School: Wojciech Marczewski, Robert Gliński, Denijal Hasanović, Udayan Prasad, Andrzej Fidyk, Jerzy Rados oraz pomysłodawca i koordynator programu – Filip Marczewski.

Dla kogo

Dla reżyserów fabularnych i dokumentalnych, a także scenarzystów, operatorów  i aktorów chcących rozpocząć działalność także na polu reżyserii. Osoby ubiegające się o przyjęcie na program muszą posiadać obywatelstwo ukraińskie i posługiwać się językiem polskim lub angielskim.

Rekrutacja

Zgłoszenie musi zawierać: treatment fabularny, który będzie rozwijany w trakcie programu (max 5 stron maszynopisu); jedną w pełni rozpisaną scenę dialogową (najważniejsza scena z projektu fabularnego), treatment dokumentalny  (związany z bohaterem oparty o własne doświadczenia) lub/i treatment dokumentalny na dowolny temat (max na 1 stronę maszynopisu każdy). Materiały muszą być przygotowane w języku polskim lub angielskim.

Przyjmowanie zgłoszeń do 26 października 2022.

szczegóły rekrutacji na stronie www.gsf.pl i:

https://wajdaschool.pl/film-bridge-ukraine/
Masz pytania? Napisz -> filmbridge@wajdaschool.pl

—————————————————————
Organizatorzy:

Szkoła Wajdy od dwudziestu lat kształci młode pokolenia filmowców, zgodnie ze swoim mottem: Wierzymy, że film może zmieniać świat. Wierzymy w mądre, ambitne kino autorskie. Dlatego pomagamy młodym twórcom robić filmy. Tworzymy optymalne warunki do przygotowania profesjonalnego debiutu. Doświadczeni ludzie kina /reżyserzy, scenarzyści, dokumentaliści, producenci/ pracują ze studentami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów – od etapu developmentu scenariuszowego, przez dokumentację, zdjęcia, produkcję, postprodukcję aż po prezentację filmu na rynku. www.wajdaschool.pl

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w 2010 roku. Misją oraz podstawowym celem działalności szkoły jest rzetelne, solidne i profesjonalne wykształcenie świadomych zawodu reżysera przyszłych twórców filmów fabularnych i dokumentalnych. Nauczanie przedmiotów kierunkowych opiera się na zajęciach praktycznych. Niezbędne wykłady teoretyczne stanowią punkt wyjścia do szeregu ćwiczeń, prób warsztatowych oraz realizacji scen i etiud filmowych. Zajęcia w niewielkich grupach umożliwiają indywidualną pracę oraz bezpośredni, merytoryczny kontakt z wykładowcą. www.gsf.pl

Program FILM BRIDGE – UKRAINE jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności