Filmy GSF w Bombaju
Sześć filmów GSF: „Wszystko dla mojej przyjaciółki” Lulu Pomorovej, „Halsowanie” Jakuba Laskowskiego, „Wskrzeszenie” Luizy Budejko, „Sabina” Diany Zamojskiej, „Lato 43” Anety Bussold i dokument „Dziennik Anastazji” Maxima Bujnickiego zostanie zaprezentowanych w różnych sekcjach konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Studenckich w Bombaju w Indiach. Organizowany przez Indyjskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych i Stowarzyszenie Klubów Filmowych Indii festiwal odbywa się w dniach 8 – 9 grudnia.
Prezentowane już wcześniej w Portugalii, Finlandii i Meksyku, „Wszystko dla mojej przyjaciółki” – film dyplomowy Lulu Pomorovej ukazuje relację dwóch przyjaciółek w momencie życiowej zmiany od uzyskania dyplomu szkoły artystycznej do rozpoczęcia profesjonalnych działań. Czy bohaterki zdecydują się udzielić sobie wsparcia, czy będą ze sobą konkurować?
Nagrodzone już w tym roku Wyróżnieniem Specjalnym Jury w Finlandii „Halsowanie” – film dyplomowy Jakuba Laskowskiego – to surrealistyczna opowieść o psychologicznym procesie godzenia się ze śmiercią ojca.
Prezentowane aktualnie we Włoszech, nagrodzone wcześniej w Macedonii, Czechach, Indiach, Portugalii i USA, „Wskrzeszenie” Luizy Budejko ukazuje portret rodziny, usiłującej poradzić sobie ze śmiercią małego Marcela. 10-letnia Magda, siostra Marcela, pragnie zrobić coś, aby życie rodziny wróciło do tego, jakie było niegdyś.
Nagradzana i pokazywana szeroko na świecie, „Sabina” – film dyplomowy Diany Zamojskiej – przedstawia spotkanie 50-letniej Sabiny z młodą, pełną życia i pogrążoną w wirze swoich własnych problemów Anką. Spotkanie dojrzałości z nieokiełznaną młodością przynosi nieoczekiwane efekty.
Prezentowane w ramach prestiżowego NY New Filmmakers w Nowym Jorku, „Lato 43” Anety Bussold to oparta na faktach historia, rozgrywająca się na polskiej wsi podczas okupacji niemieckiej w 1943 roku.
Nagrodzony właśnie na indyjskim Kautik IFF Nagrodą za Najlepszy Dokument, powstały w ramach warsztatów filmu dokumentalnego, prowadzonych przez warszawską Szkołę Andrzeja Wajdy i Gdyńską Szkołę Filmową, „Dziennik Anastazji” ukazuje postać i sztukę Anastazji Rydlevskiej – białoruskiej artystki, walczącej z represjami politycznymi autorytarnego rządu Białorusi. Przejmujące obrazy malarki z niezwykłą mocą wyrazu ukazują zmagania jednostek z przeważającymi siłami państwa.
Więcej informacji o festiwalu: