Pięć filmów GSF w konkursie Seoul International Short Film Festival 2024

Aż pięć filmów GSF zostanie zaprezentowanych w różnych sekcjach konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Seulu: „Mandala” Mikołaja Janika, „Na niebie i na ziemi” Yulii Yukhymets, „Przystań” i „Transgresja” Diany Szczotki oraz „Wszystko dla mojej przyjaciółki” Lulu Pomorovej. Festiwalowe pokazy odbędą się w dniach 20 – 30 października.

Pięć filmów GSF w konkursie Seoul International Short Film Festival 2024

Prezentowana w sekcji filmów studenckich, „Mandala” w konwencji thrillera przedstawia relację matki i syna borykających się ze stratą. Film zdobył wcześniej Nagrodę za zdjęcia w Koszalinie i Nagrodą Publiczności w Sopocie oraz był  prezentowany w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Busan, Budapeszcie i Oslo.

Nagrodzone w Lizbonie i Bratysławie oraz prezentowane wcześniej w Indiach, Francji i Hiszpanii, „Na niebie i na ziemi” – film dyplomowy Yulii Yukhymets – to czarno-biała, eksperymentalnie opowiedziana historia 11-letniej Tosi i jej 6-letniego brata Kajtka usiłujących poradzić sobie z tragedią rodzinną. Film weźmie udział w konkursie sekcji „film eksperymentalny” festiwalu w Seulu.

„Transgresja” – jeden z dwóch, prezentowanych na festiwalu filmów w reżyserii Diany Szczotki – będzie pokazana w konkursie filmów LGBT. Wyróżniony wcześniej w Portugalii i prezentowany na licznych festiwalach w Polsce, Finlandii, Kanadzie i Hiszpanii film to rozgrywająca się w klubach historia miłosna, która nieoczekiwanie przynosi konieczność skonfrontowania się z własnymi przekonaniami i samym sobą.

„Przystań” Diany Szczotki – film dokumentalny, która miał swą premierę w konkursie prestiżowego OFF – Odense FF 2024 w Danii – przybliża postaci Nastyi i Iry, przebywających w ośrodku pobytu tymczasowego dla uchodźców z Ukrainy. Przystań w Gdyni staje się dla nich nie tylko schronieniem, ale również czasem refleksji. Skłania do zastanowienia nad tym, czy ludzie są kowalami własnego losu, czy też są poddani nieprzewidywalnym zdarzeniom, nad którymi nie mają kontroli.

Prezentowane wcześniej m.in. na Nowych Horyzontach w Polsce oraz na prestiżowych festiwalach w Portugalii, Finlandii, Meksyku, Hiszpanii, Indiach, USA i Kolumbii, nagrodzone w Bratysławie, „Wszystko dla mojej przyjaciółki” Lulu Pomorovej weźmie udział w konkursie „w imię praw kobiet”. Film ukazuje relację dwóch przyjaciółek w momencie życiowej zmiany od uzyskania dyplomu szkoły artystycznej do rozpoczęcia profesjonalnych działań. Czy bohaterki zdecydują się udzielić sobie wsparcia, czy będą ze sobą konkurować?

 

Więcej informacji o festiwalu: www.seoulshortfilmfestival.com

 

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

  • „Saudade” w konkursie Lubelskiego Festiwalu Filmowego

  • „Saudade” Wojtka Pokorskiego będzie częścią programu filmów krótkometrażowych nadchodzącego Lubelskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 22- 30 listopada. Festiwal zaprezentuje 8 filmów pełnometrażowych i 137 krótkometrażowych z całego świata, a w Jury zasiądą Joanna Kos-Krauze, Mateusz Demski i Adrian Apanel.

Więcej aktualności