GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE: Zwiedzamy Gdynię

GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE to cykl tematycznych spotkań adresowanych do
mieszkańców i miłośników historii miasta. Celem projektu jest premierowa
publiczna prezentacja mało znanych i niepublikowanych archiwalnych materiałów
filmowych, kronik oraz fragmentów filmów dokumentalnych i fabularnych
związanych z historią Gdyni.

GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE: Zwiedzamy Gdynię

Projekcje poprzedzają spotkania z publicznością, wykłady i prelekcje przygotowane przez autora projektu – dziennikarza, reżysera, scenarzystę – Marcina Borchardta (Gdyńska Szkoła Filmowa) wraz z filmoznawcą dr hab. Krzysztofem Kornackim (Uniwersytet Gdański, Gdyńska Szkoła Filmowa) i grupą zaproszonych gości – znanych historyków znawców dziejów miasta.

W niedzielę 10 lutego 2013 w dniu 87. urodzin miasta Gdynia w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego 8 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach cyklu GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE zatytułowane „Zwiedzamy Gdynię”. (Uwaga! Obowiązują zaproszenia).

Zaprezentowane zostaną filmowe wizytówki miasta zarejestrowane w przedwojennych materiałach archiwalnych, m.in. unikatowe ujęcia z kronik Polskiej Agencji Telegraficznej i Aktualites Paramont, krótkie filmy dokumentalne o charakterze promocyjnym – „Pomorze”, „Zwiedzamy Gdynię”, „Szlakiem mew”, „Polskie rybołówstwo morskie”. Zobaczymy 
rekonstrukcję zaślubin z morzem II Pułku Ułanów Roztoczańskich Zdzisława Rozwadowskiego 
z 13 lutego 1920 roku, budowę miasta i portu, uroczystość wkopania kamienia węgielnego 
pod dworzec kolejowy, zdjęcia z pobytu w Gdyni politycznych luminarzy II Rzeczpospolitej – 
Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, gen. Władysława Sikorskiego, Marszałka Piłsudskiego, materiały dotyczące Polskiej Marynarki Wojennej, fragmenty niemieckich kronik frontowych z września 1939 oraz materiały powojenne z czasów PRL-u. 

Gościem spotkania będzie historyk dr Marcin Szerle specjalista ds. badawczych Muzeum Emigracji w Gdyni. 

Tegoroczny plan realizacji projektu GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE przewiduje pięć otwartych spotkań tematycznych z udziałem publiczności. Kolejne poświęcone polskim transatlantykom odbędzie się w marcu. 

Spotkanie „GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE: Zwiedzamy Gdynię” przygotowały: Gdyńska Szkoła
Filmowa, Epoka TV i Muzeum Emigracji. Partnerem medialnym projektu jest kwartalnik artystyczny „Bliza”. 

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności