„Sztuka znikania” 6 grudnia w Klubie Filmowym w Gdyni

Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza na trójmiejską premierę filmu „Sztuka znikania”, przeboju PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL 2013. To wspaniale opowiedziana nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. Film jest spojrzeniem na czasy socjalizmu oczami przybysza z zupełnie innej kultury, który, za sprawą pisarza Ignacego Karpowicza, żywo komentuje naszą historię. „Sztuka znikania” to nowy film twórców nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”. Muzykę do filmu napisał Maciej Cieślak, znany trójmiejskiej publiczności chociażby jako członek – założyciel zespołu Ścianka.

„Sztuka znikania” 6 grudnia w Klubie Filmowym w Gdyni

Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej – godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda niegasząca pragnienia.

Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię vodou, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.

The Art of Disappearing; reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013, 52 min. Wybrane nagrody i festiwale w 2013 roku: PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL; Montreal International Documentary Festival; DokuFest, Prizren; Visions du Réel, Nyon; MFF T-Mobile Nowe Horyzonty; Krakowski Festiwal Filmowy; Wyróżnienie Specjalne Nagrody Silver Eye na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Jihlava.

Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa i Gdynia Kulturalna rozpoczęli wspólny projekt spotkań z filmami Planete+Doc Film Festival. W comiesięcznym cyklu zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na Planete+Doc, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.


data: 6 grudnia 2013 (piątek) 
godzina: 20:30 
miejsce: Klub Filmowy w Gdyni, ul. Waszyngtona 1 

wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza (jeden z dwu – od wyboru – najnowszych numerów) do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł 
  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności