Prapremiera: Mundial. Gra o wszystko i Jerzy Borowczak

Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza na niezwykłe spotkania z filmami PLANETE+ DOC Film Festival – jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. „Mundial. Gra o wszystko” to nagradzana na całym świecie dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej Solidarności, dziennikarze sportowi i cenzorzy. Występ piłkarzy na mistrzostwa España ’82 był tak udany, że nazwano go „najpiękniejszym serialem stanu wojennego”. Gościem spotkania będzie poseł Jerzy Borowczak, jeden z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.

Prapremiera: Mundial. Gra o wszystko i Jerzy Borowczak

data: 20 maja 2014 (wtorek)

godzina: 19:00

miejsce: Gdyńska Szkoła Filmowa, ul. Wrocławska 93, Gdynia – Orłowo

wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza (jeden z dwu – od wyboru – najnowszych numerów) do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł


W 1982 roku cała Polska oglądała wspaniałe bramki Bońka i Smolarka, popis umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, widowiskowe parady Młynarczyka. Na chwilę zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go „najpiękniejszym serialem stanu wojennego”.

„Mundial. Gra o wszystko” to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej Solidarności, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.

„Mundial. Gra o wszystko” to połączenie unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiałów FIFA, fotografii z obozu w Białołęce animowanych w technice 3D, rysunków oraz wywiadów z piłkarzami, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce… Film wchodzi do kin 23 maja.

Gościem spotkania będzie Jerzy Borowczak, polski polityk i działacz związkowy, poseł na Sejm III, VI i VII kadencji. Należał do aktywnych działaczy Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W 1980 razem z Bogdanem Borusewiczem, Bogdanem Felskim i Ludwikiem Prądzyńskim zainicjował strajk w Stoczni Gdańskiej. Od tego czasu należy do bliskich współpracowników Lecha Wałęsy. Po powołaniu NSZZ „Solidarność” został wiceprzewodniczącym komisji zakładowej związku z SG. Po wprowadzeniu stanu wojennego dyscyplinarnie zwolniony, pracował w gdańskiej Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych.

Kwartalnik Artystyczny Bliza i Gdyńska Szkoła Filmowa rozpoczęli wspólny projekt spotkań z filmami PLANETE+ DOC Film Festival. W comiesięcznym cyklu oglądamy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na PLANETE+ DOC, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.

Przemysław Rydzewski; mail: info.bliza@gmail.com; Tel. 502 064 567

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności