„Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki” i Michał „Goran” Miegoń

Kwartalnik Bliza zaprasza na pokaz specjalny filmu „Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki”. Poznamy zaginiony rozdział muzyki popularnej, odkryjemy w nim indiańskie źródła bluesa, rocka, jazzu, a nawet country, do których dziś przyznają się takie muzyczne sławy jak Tony Bennett, Slash czy Iggy Pop. Gościem specjalnym będzie Michał „Goran” Miegoń – muzyk, producent, historyk, najmłodszy członek Koła Starych Gdynian.

„Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki” i Michał „Goran” Miegoń

data: 4 marca 2018 (niedziela)
godzina: 18:00
miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia

wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza zakupiony w kasach i tuż przed seansem (w cenie 12 zł)

„Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki” w reżyserii Catherine Bainbridge i Alfonso Maiorana – nagrodzony m.in. w Sundance i na Hot Docs FF – to zaginiony rozdział muzyki popularnej. Historia ogromnej a dotąd nieznanej roli, jaką dla jej rozwoju odegrali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Sam tytuł filmu pochodzi od kultowych akordów utworu Linka Wraya z 1958 roku, który dla wielu rockmenów stał się kamieniem milowym rozwoju tego gatunku. I o ile każdy z nas je zna, niewielu kojarzy, że Wray był Indianinem z plemienia Szaunisów. Takich historii jest więcej.

Film przedstawia 10 portretów znaczących artystów wywodzących się ze społeczności Indian, poczynając od ojca gatunku blues Delty Charleya Pattona przez królową swingu Mildred Bailey, legendy rocka: Jimiego Hendrixa i Jesse’ego Ed Davisa po Taboo, członka popowego Black Eyed Peas. Poprzez archiwalne materiały filmowe i nagrania stopniowo odkrywamy indiańskie źródła bluesa, rocka, jazzu, a nawet country, do których dziś przyznają się takie muzyczne sławy jak Tony Bennett, Slash czy Iggy Pop. W filmie zobaczymy też m.in.: Roberta Trujillo, Stevena Tylera, Georgea Clintona, Jimiego Hendrixa, Quinciego Jonesa, Taylora Hawkinsa czy Martina Scorsese. Okazuje się, że niektóre z naszych najwybitniejszych utworów popkultury czerpały inspirację z rytmu i melodii rdzennych Indian.

Michał „Goran” Miegoń, muzyk, historyk, najmłodszy członek Koła Starych Gdynian, pracownik Muzeum Miasta Gdyni. Lider tria Kiev Office oraz gitarzysta The Shipyard i twórca solowy. Współpracował z niezliczoną ilością uznanych artystów takich jak m.in. Jerzy Mazzoll, Homosapiens, Heart & Soul. Porusza się po wielu odcieniach muzyki: od elektroniki poprzez rock, improwizacje i piosenkę autorską. Występował z powodzeniem w kraju (m.in. Off Festival, Open’er Festival, Jarocin, Węgorzewo Union of Rock, Męskie Granie) i zagranicą (MusikDirekt Sweden, Litwa, Niemcy, Szwajcaria). Od 2015 roku prowadzi bloga i stronę Inne Szlaki gdzie prezentuje nieznane historie prosto z zakamarków miasta Gdynia.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności