Konkurs Młodzi o FPFF! rozstrzygnięty!

W tym roku po raz pierwszy w związku z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych ogłoszono konkurs na recenzję polskiego filmu fabularnego. Wyzwanie mogły podjąć osoby, które nie ukończyły 25 lat. Materiałem do zrecenzowania były filmy prezentowane w Konkursie Głównym festiwalu w ostatnich pięciu latach. Konkurs – we współpracy z festiwalem – zorganizowali producenci Warsztatów krytyki filmowej i nowomedialnej (Gdyńska Szkoła Filmowa, kwartalnik artystyczny „Bliza” oraz zeszyty GSF „Script”). 

Konkurs Młodzi o FPFF! rozstrzygnięty!

Na konkurs „Młodzi o filmach FPFF!” nadesłano 102 recenzje. Do jury zaproszono: filmoznawcę prof. Krzysztofa Kornackiego, utytułowanego młodego krytyka filmowego Grzegorza Fortunę oraz pomysłodawcę i producenta WKFiN, redaktora kwartalnika „Bliza” Adama Kamińskiego.

Autorom czterech najlepszych recenzji – Joannie Krygier, Łukaszowi Kiełpińskiemu, Michałowi Kurowskiemu, Oldze Stolarczyk – organizatorzy przyznali nagrody finansowe oraz akredytacje na tegoroczny festiwal. Nagrodzone prace zostaną opublikowane w przestrzeni medialnej organizatorów, podobnie jak dodatkowe osiem tekstów, które otrzymały wyróżnienia.

Nagrodą konkursową są także zaproszenia do udziału w kolejnych sesjach Warsztatów krytyki filmowej i nowomedialnej, które są częścią szerszego programu szkolenia młodych krytyków sztuki prowadzonego przez Gdyńską Szkołę Filmową. Pod okiem znanych i doświadczonych recenzentów młodzież w wieku 15–26 lat szlifuje swoje umiejętności nie tylko pisania o sztuce ekranu, ale także tworzenia wideorecenzji. Najbliższą edycję WKFiN poprowadzą Michał Oleszczyk i Kaja Klimek.

Celem tej inicjatywy jest promowanie wśród młodzieży nie tylko kontaktu ze współczesnym polskim kinem, ale i krytycznego opowiadania o nim. Ponad sto nadesłanych prac świadczy o dużym zainteresowaniu konkursem.

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności