Olena

Młodzi Ukraińcy, Olena i Dima, podróżują przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną ich portfel. Podczas bójki z Dimą złodziej wyrzuca paszport na tory. Muszą go znaleźć zanim odpłynie prom. Na jaw wychodzi prawdziwy powód ich podróży.
2013 | Film fabularny w reż. Elżbiety Benkowskiej
Nagrody, nominacje:
· Konkurs Filmów Krótkometrażowych 66. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes - pierwszy polski fabularny film krótkometrażowy prezentowany na tym Festiwalu

· Nagroda dla Najlepszego filmu konkursu World Shorts & Short Anima na Sopot Film Festival, 2013



Kwalifikacje:

· Oulu International Children's and Youth Film Festival Hallituskatu, Finlandia, 2015

· 8. Festiwal Filmu Polskiego w Dublinie KINOPOLIS, 2013

· Panorama Etiud Studenckich Camerimage Film Festival, 2013

· Panorama Polskich Etiud Krótkometrażowych 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, 2013

· Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Helsinkach w Finlandii Love & Anarchy, 2013

· ShortCut festiwalu Tofifest w Toruniu, 2013

· 7. Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI, 2013


Kwalifikacja filmu na
13 th International Short & Independent Film Festival w Bangladeszu

Międzynarodowy festiwal niezależnych filmów krótkometrażowych (ISIFF) organizowany jest w Dhaka (stolicy Bangladeszu) od 1988. Jest jednym z najstarszych festiwali filmów krótkometrażowych organizowanych niezależnie w Azji Południowej.

http://isiff-bd.org/


Kwalifikacja filmu na SouthSide Film Festival w Pensylwanii

Festiwal organizowany jest co roku od 2004 roku w Betlejem w Pensylwanii (Stany Zjednoczone). Festiwal prezentuje najnowsze niezależne filmy krótkometrażowe.

http://southsidefilmfestival.com/?page_id=438


Pokaz filmu podczas 8. Festiwalu Filmu Polskiego KINOPOLIS w Dublinie


KINOPOLIS – Festiwal Filmu Polskiego w Dublinie, zainicjowany w 2006 roku, ma na celu promocję polskiej kinematografii w Irlandii. Ideą przedsięwzięcia jest przybliżenie poprzez film kultury jednej z najliczniejszych mniejszości, zamieszkujących Zieloną Wyspę.

http://kinopolis.com.pl/index.php?action=page&lng=pl&page=3

Kwalifikacja filmu do Panoramy Etiud Studenckich Camerimage Film Festival

"Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjeć filmowych. CAMERIMAGE znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu - jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy."

http://www.camerimage.pl/onas.php

Pokaz filmu na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym


Film został zaprezentowany w Panoramie polskich filmów krótkometrażowych. Warszawski Festiwal Filmowy prezentuje w bogatym programie zarówno polskie jak i zagraniczne filmy. W 2009 rokuwszedł do grona czternastu wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych.

http://www.wff.pl/pl/o-festiwalu/

Nagroda dla Najlepszego filmu konkursu World Shorts & Short Anima na Sopot Film Festival

Celem festiwalu jest zapoznanie publiczności zarówno z premierami filmowymi jak i tymi filmami, które nie weszły do szerokiej dystrybucji w Polsce, przybliżenie twórczości europejskich reżyserów, ukazanie różnych zjawisk i tendencji w kinie współczesnym, przedstawienie filmów młodych twórców w międzynarodowym konkursie debiutów (pierwsze, drugie filmy) oraz przybliżenie klasyki kina europejskiego.


Kwalifikacja filmu na 26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Helsinkach w Finlandii Love & Anarchy.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Helsinkach Love & Anarchy został zorganizowany po raz pierwszy w 1988 roku. Jego misją jest promowanie przełomowych współczesnych filmów, najnowszych trendów oraz różnorodności najnowszej kinematografii.


Kwalifikacja filmu do Międzynarodowego Konkursu World Shorts & Short Anima na Sopot Film Festival 2013

Celem festiwalu jest zapoznanie publiczności zarówno z premierami filmowymi jak i tymi filmami, które nie weszły do szerokiej dystrybucji w Polsce, przybliżenie twórczości europejskich reżyserów, ukazanie różnych zjawisk i tendencji w kinie współczesnym, przedstawienie filmów młodych twórców w międzynarodowym konkursie debiutów (pierwsze, drugie filmy) oraz przybliżenie klasyki kina europejskiego.


Kwalifikacja filmu do bloku konkursowego "Pół krótko, pół serio" w ramach 7. Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI


"Ideą, która przyświeca organizatorom jest łączenie miejscowości na obu brzegach Wisły, arcydzieł sztuki filmowej z nowymi trendami, twórcy z odbiorcą, różnych sposobów rozumienia funkcji kina, gatunków sztuki, odmiennych kultur poprzez zestawienie ze sobą projektów artystycznych z różnych stron świata. Od początku istnienia Festiwalu krytyka zwróciła uwagę na jego niestandardowe podejście do sztuki filmowej. Założeniem jest łączenie twórcy z odbiorcą literatury, muzyki, plastyki, fotografii: wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Dwa Brzegi to film nie tylko jako motion picture, ale zbiór sztuk."

http://www.dwabrzegi.pl/

Kwalifikacja filmu do Konkursu Głównego Kameralnego lata 2013

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO organizowane jest od 2007 roku. Na program wydarzenia składają się warsztaty filmowe, pokazy młodego kina oraz klasyki, wykłady profesjonalistów z branży filmowej, a także liczne panele dyskusyjne i koncerty.

Kwalifikacja filmu do konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty - festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina - odbędzie się w tym roku w dniach 18-28 lipca 2013.


Kwalifikacja filmu do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych 32. Koszalińskiego Festiwalu "Młodzi i Film"

Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" jest największą krajową imprezą filmową, na której prezentowane jest młode polskie kino: pełnometrażowe debiuty kinowe i telewizyjne oraz filmy krótkometrażowe - animowane, dokumentalne i fabularne.

„Olena” walczy o Złotą Palmę w Cannes!

Film dyplomowy absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej Elżbiety Benkowskiej został zakwalifikowany do konkursu głównego krótkich filmów tegorocznego 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jest to pierwszy w historii kinematografii polskiej krótkometrażowy film fabularny nominowany do "Short Film Palme d' or".

„Olena" została wybrana spośród 3500 filmów zgłoszonych przez twórców ze 132 krajów i znalazła się w prestiżowym gronie 9 najlepszych światowych produkcji, które będą walczyć o Złotą Palmę dla filmów krótkometrażowych.

Tegoroczny festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 15-26 maja. Zwycięzcę konkursu krótkich metraży wybierze międzynarodowe jury pod przewodnictwem znakomitej reżyserki, laureatki Złotej Palmy i Oscara - Jane Campion. Laureata poznamy podczas uroczystej gali zamknięcia Festiwalu.

To już drugi film dyplomowy pierwszego rocznika absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, który został dostrzeżony przez międzynarodowych selekcjonerów. W marcu br. krótkometrażowy film fabularny „Matka" w reżyserii Łukasza Ostalskiego otrzymał prestiżową Nagrodę Publiczności na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere.

Oficjalna strona Festiwalu w Cannes:

http://www.festival-cannes.fr/en/article/59658.html
  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności