Sukces absolwentek Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Dwa filmy absolwentek Gdyńskiej Szkoły Filmowej znalazły się w oficjalnej selekcji konkursu Busan Inter-City Film Festival w Korei Południowej. Obrazy Luizy Budejko oraz Hanny Kilińskiej to filmy dyplomowe, które powstały w gdyńskiej filmówce.

Sukces absolwentek Gdyńskiej Szkoły Filmowej

6. edycja festiwalu filmowego Busan Inter-City odbędzie się między 2 a 4 września 2022. Do udziału w festiwalu zostały zaproszone m.in. ośrodki należące do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu. Do tego elitarnego grona w ubiegłym roku dołączyła także Gdynia.

„Wskrzeszenie” w reżyserii Luizy Budejko to historia 10-letniej Magdy, która traci młodszego brata. Wskutek tragedii ojciec pogrąża się w głębokim żalu, matka jest zaś oschła i niedostępna. Żeby poradzić sobie z sytuacją, Magda postanawia ożywić Marcela i ma na to świetny pomysł, który musi się udać.

Luiza Budejko jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką Gdyńskiej Szkoły Filmowej, ukończyła również Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy oraz Akademię Muzyczną na wydziale instrumentalnym (na kierunku obój). Przez lata związana z Ogniskiem Teatralnym Haliny i Jana Machulskich. Reżyserowała krótkie formy teatralne, etiudy fabularne, filmy dokumentalne i teledyski.

Drugi z nominowanych filmów to „Nie mów tak do mnie” w reż. Hanny Kilińskiej. Film opowiada historię Tiny i Juliana, uzdolnionego muzycznie rodzeństwa. Przygotowują się do koncertu, który ma odmienić ich los. Na drodze do sukcesu stają jednak strach, uzależnienie i konflikty, które powinny były zostać rozwiązane już dawno temu. Tina musi podjąć najtrudniejszą decyzję swojego życia.

Hanna Kilińska jest absolwentką reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Urodziła się w Poznaniu, przez pewien czas związana była z Wrocławiem i wrocławskim AKRF Fosa, obecnie mieszka w Warszawie. Decyzję o wejściu na drogę filmową podjęła w wieku 16 lat. Jest autorką kilkunastu etiud fabularnych i dokumentalnych, docenianych na ogólnopolskich festiwalach kina amatorskiego i studenckiego.

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności