„Mama wraca” w konkursie Błysk Oka i filmy dokumentalne studentów GSF na Festiwalu Filmów Dokumentalnych Przeźrocza w Bydgoszczy

„Mama wraca” Mikołaja Janika zostanie zaprezentowana w konkursie Błysk Oka, a „Trzeba się skupić” Marcina Zydka, „Bernaś” Maji Markowskiej i „Zadanie dokumentalne” – praca zbiorowa studentów GSF w ramach specjalnego programu, prezentującego dokonania studentów GSF i praskiej FAMU na zbliżającym się Festiwalu Filmów Dokumentalnych Przeźrocza w Bydgoszczy. Festiwal odbędzie się w dniach 24 – 31 sierpnia i w konkursie zaprezentuje 14 najnowszych polskich filmów dokumentalnych.

„Mama wraca” w konkursie Błysk Oka i filmy dokumentalne studentów GSF na Festiwalu Filmów Dokumentalnych Przeźrocza w Bydgoszczy

Pokazywany wcześniej w Salonikach, Waszyngtonie, Koszalinie i Radomiu, „Mama wraca” – krótkometrażowy dokument Mikołaja Janika – szuka odpowiedzi między innymi na pytania, czy da się podróżować w miejscu oraz czy da się zastąpić himalajskie przestrzenie beskidzkimi pagórkami? Odkąd na świat przyszła Wiktoria – chora na dziecięce porażenie mózgowe, jej mama Weronika mierzy się z tymi pytaniami, próbując odnaleźć dawne pasje w nowym życiu z córką.

Nagrodzone w 2023 roku nagrodą Indyjskich Krytyków Filmowych, „Trzeba się skupić” Marcina Zydka to etiuda dokumentalna, ukazująca przygotowania do szczególnego koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

„Bernaś” Mai Markowskiej prezentuje sylwetkę bydgoskiego malarza Bartłomieja Skolimowskiego, zaś „Zadanie dokumentalne” to praca zbiorowa studentów GSF, ukazująca rozmowy z pasażerami pociągu jadącego przez Trójmiasto, mówiącymi o swoim spojrzeniu na otaczający ich świat.

 

Więcej informacji o festiwalu:

przezrocza-festiwal.pl

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności