Rusza nabór do kolejnej edycji FILM BRIDGE – UKRAINE programu reżysersko-scenariuszowego dla filmowców z Ukrainy

FILM BRIDGE – UKRAINE to autorski program Wajda School realizowany we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową, którego celem jest rozwój projektów młodych twórców z Ukrainy – reżyserów, a także scenarzystów chcących zrealizować swój własny film. Zgłoszenia do programu przyjmujemy do 21 listopada 2024.

Rusza nabór do kolejnej edycji FILM BRIDGE – UKRAINE programu reżysersko-scenariuszowego dla filmowców z Ukrainy

W programie mogą wziąć udział zarówno osoby przed debiutem reżyserskim, jak i twórcy mający na koncie pierwsze własne pełnometrażowe filmy fabularne lub dokumentalne. Przy selekcji oprócz dotychczasowego doświadczenia filmowego liczyć się będzie przede wszystkim pomysł na film, który uczestnik chciałby rozwijać podczas programu. Przez kilka miesięcy sześciu młodych twórców/twórczyń (mających obywatelstwo ukraińskie) będzie pracować nad rozwojem swoich projektów fabularnych i dokumentalnych z doświadczonymi polskimi filmowcami.

Program opiera się na zajęciach grupowych, praktycznych warsztatach oraz indywidualnej pracy nad projektem pod okiem opiekuna. Podczas sesji online oraz warsztatów stacjonarnych, pod okiem wykładowców Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Wajda School uczestnicy będą pracować nad treatmentem, wezmą udział w stacjonarnym warsztacie inscenizacyjnym oraz zrealizują zdjęcia do krótkiego projektu dokumentalnego.

Podczas programu uczestnicy będą pracować z doświadczonymi twórcami filmowymi związanymi z Wajda School i Gdyńską Szkołą Filmową: Wojciechem Marczewskim, Robertem Glińskim, Ireną Banat, Denijalem Hasanoviciem, Marcinem Borchardtem, Joanną Malicką, Jerzym Radosem oraz pomysłodawcą i koordynatorem programu – Filipem Marczewskim.

Efektem części fabularnej programu ma być szczegółowo dopracowany treatment lub pierwsza wersja scenariusza filmu fabularnego, tak by każdy z uczestników kończąc program, miał tekst, z którym będzie mógł szukać producenta i starać się o realizację swojego projektu. Co więcej, spośród projektów rozwijanych w programie FILM BRIDGE UKRAINE wybrany zostanie jeden, którego autor będzie mógł dołączyć do flagowego programu Szkoły Wajdy – EKRAN+, gdzie będzie rozwijał swój projekt z międzynarodowymi tutorami i gdzie zrealizuje jedną scenę ze swojego tekstu. W przypadku projektu dokumentalnego efektem ma być krótkie ćwiczenie lub krótki film dokumentalny.

Najlepsze projekty zostaną zaprezentowane podczas pitchingu WAJDA SCHOOL NEW TALENTS na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Udział w programie jest bezpłatny.
Zgłoszenia do programu przyjmujemy do 21 listopada 2024.

Organizatorzy:

Wajda School – www.wajdaschool.pl
Gdyńska Szkoła Filmowa – www.gsf.pl

Program FILM BRIDGE – UKRAINE jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerem projektu jest Gdyńskie Centrum Filmowe.

  • „Olga” na Short Liście 25. festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu!

  • „Olga” Lulu Pomorovej będzie jednym z polskich filmów krótkometrażowych prezentowanych w ramach Short Listy tegorocznego, jubileuszowego, 25. festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, który odbędzie się w dniach 17 – 27 lipca. „Olga” znalazła się wśród 16 wyselekcjonowanych produkcji.

  • „Przyciąganie” w konkursie 26. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Trieście!

  • „Przyciąganie” Aleksandry Szczepaniak zostało zaprezentowane w konkursie 26. edycji jednego z największych włoskich festiwali filmów krótkometrażowych – ShorTS ISFF w Trieście. Odbywający się w dniach 28 czerwca – 5 lipca festiwal zaprezentował 40 filmów w konkursie głównym, a „Przyciąganie” było jedynym filmem z Polski.

  • „love_proxy” i „Olga” w konkursie Freedom Film Festival w Radomiu

  • „love_proxy” Marcina Niemkiewicza i „Olga” Lulu Pomorovej będą pokazane w konkursie polskich filmów krótkometrażowych zbliżającego się Freedom Film Festival, odbywającego się w Radomiu w dniach 9 – 12 lipca. Oba filmy znalazły się wśród 25 polskich produkcji, „celebrujących wolność w jej różnych odsłonach” w programie festiwalu, który, jak mówią organizatorzy, jest „przestrzenią dla niezależnych głosów, świeżych perspektyw i kina, które nie boi się zadawać pytań ani przekraczać granic…”

Więcej aktualności