Antoni Libera zainauguruje 17. – muzyczny – numer Blizy

„Muzyka dziś” tematem przewodnim kolejnego, 4 (17) 2013, numeru Kwartalnika Artystycznego Bliza. Wpływ muzyki na psychikę, świadomość – zbiorową i jednostkową – współczesnego człowieka jest nie do przecenienia, a sposobom i skomplikowaniu jej mariaży z innymi dziedzinami sztukami poświęca się całe studia. Nam udało się zebrać kilkanaście wybitnych, a przede wszystkim twórczych tekstów takich autorów jak: Antoni Libera, Ewa Lipska, Ewa Pobłocka, Olga Tokarczuk, Przemysław Gulda, Paweł „Konjo” Konnak, Daniel Odija czy Jerzy Illg. Dodatkowo do numeru załączamy płytę DVD „4 x Gdyńska Szkoła Filmowa” z doskonałymi filmami, wśród nich m.in. nominowana w Cannes „Olena” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej czy nagradzana na całym świecie „Matka” Łukasza Ostalskiego. Na miejscu premierowy numer do kupienia w specjalnej cenie 10 zł.

Antoni Libera zainauguruje 17. – muzyczny – numer Blizy

data: 16 grudnia 2013 (poniedziałek)

godzina: 19:00

miejsce: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, ul. Bema 26

bilety: wstęp wolny.

Muzyka towarzyszyła człowiekowi od początku jego istnienia. Nie zachowały się pierwsze instrumenty, ale badacze przypuszczają, że – obok archaicznych fletów, kości lub patyków z otworkami – były nimi proste bębenki, wykonane z wydrążonych pni drzew. Muzyka dała człowiekowi władzę i przyjemność, możliwość komunikacji i rozwoju twórczej wrażliwości. Choć od tamtych czasów jej losy rozprzestrzeniły się wieloma skomplikowanymi ścieżkami, które można opisywać w opasłych podręcznikach i encyklopediach, do teraz jej funkcja – najbardziej uniwersalnego medium – pozostała niezagrożona.

Na zaproszenie do opisu swojej muzycznej przygody odpowiedziało wielu wybitnych autorów i już choćby z tego względu możemy odpowiedzialnie zachęcić do lektury. Kilkanaście tekstów, które zebraliśmy w tym numerze, to bez wątpienia skromny, subiektywny, ale przede wszystkim – na czym bardzo nam zależało – twórczy dopisek do tematu „Muzyka dziś”. Wśród nich opowiadanie
„Toccata C-dur”, którego autor – Antoni Libera – będzie specjalnym gościem inauguracyjnego spotkania w Teatrze Miejskim w Gdyni. Rozmowę z pisarzem, reżyserem, najwybitniejszym polskim znawcą i tłumaczem twórczości Samuela Becketta przeprowadzi Paweł Huelle.

Dodatkiem specjalnym do numeru jest tym razem płyta DVD z czterema docenionymi już na świecie filmami absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. „Olena”, reż. Elżbieta Benkowska – znalazła się w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 66. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes jako pierwszy polski fabularny film krótkometrażowy na tym festiwalu. „ Matka”, reż. Łukasz Ostalski – nagrodzony m.in. na 13. Odense International Film Fesitval w Danii, 43. MFF MOLODIST w Kijowie; 43. MF Filmów Krótkometrażowych w Tampere w Finlandii. „One”, reż. Marty Grabickiej i „Prawdziwy miód”, reż. Sławomir Witek – m.in. Konkursu Młodego Kina 38. Gdynia – Festiwal Filmowy czy 10. Węgiel Student Film Festiwal.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji.

Promocja: Przemysław Rydzewski; mail: info.bliza@gmail.com ; Tel. 502 064 567

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności