Bogdan Dziworski – „Podchody i inne gry towarzyskie” 17 grudnia godzina 18.00

Gdyńskie Centrum Filmowe i Leica Gallery Warszawa zapraszają 17 grudnia o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy fotografii Bogdana Dziworskiego pod tytułem „Podchody i inne gry towarzyskie”.

Wystawa prezentuje 36 czarno-białych fotografii, wykonanych na przestrzeni trzydziestu lat. Obok obrazów bardzo znanych, które wpisały się w historię polskiej fotografii, zaprezentowane będą także zdjęcia wcześniej niepublikowane, odkryte w archiwum artysty.

Czwartkowe spotkanie z Bogdanem Dziworskim to również możliwość
uczestnictwa w otwartych warsztatach fotograficznych z polskim mistrzem
„decydującego momentu”. Dziworski zaprezentuje swoje metody pracy na
polaroidach, które towarzyszą mu obecnie w realizacji jego najnowszego projektu
filmowego – „Andrew Warhola. Moja Fabryka”. Dodatkowo, w ramach warsztatów,
wyświetlony zostanie krótki materiał zdjęciowy eksperymentalnego filmu, nad
którym Dziworski aktualnie pracuje.      

Bogdan Dziworski – „Podchody i inne gry towarzyskie” 17 grudnia godzina 18.00

Tematyka wystawy to relacje damsko-męskie, ich niuanse i subtelności, pierwsze uczucia i zaloty uchwycone nadzwyczaj czujnym okiem fotografa. Obserwacja prostych zachowań zwykłych ludzi, istota męskości i kobiecości. Świat uczuć, który Bogdan Dziworski odkrywa dla widza jakby na nowo. Emocje, pokazane prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Te kadry to obowiązkowa lekcja fotografii z wybitnym nauczycielem.

Bogdan Dziworski, to artysta, który wydaje się mieć kamerę i aparat fotograficzny „wrośnięty w oko i dłoń”. Jego fotografie zatrzymują ulotne momenty, niewidzialne nawet dla uważnego obserwatora.

O fotografowaniu mówi: „ Interesujący jest tylko człowiek. Trzeba umieć znaleźć temat uniwersalny. Trzeba umieć zrobić go tak, żeby był dla wszystkich zrozumiały. (…) Dobre zdjęcie, to zdjęcie zrobione w dobrym momencie. Dobry moment jest wtedy, kiedy to daje wynik. (…) Leica to genialny aparat. Do dziś nią fotografuję. (…) Analog wymaga zastanowienia i pracy myślowej. Trzeba korzystać z głowy. To jest przygoda z aparatem i chcę do tego wrócić.”

Wystawa jest efektem współpracy Autora z polskim przedstawicielem Leiki, który objął opieką archiwum fotograficzne Bogdana Dziworskiego. Jego bogaty dorobek fotograficzny jest archiwizowany i katalogowany, tak aby te unikalne kadry przetrwały dla przyszłych pokoleń.

Wernisaż:

17 grudnia godzina 18.00

Wernisaż będzie wyjątkową, bardzo rzadką okazją do spotkania z fotografem. Podczas wernisażu, Bogdan Dziworski zaprezentuje trailer filmu o Andy Warholu który przygotowuje. Zaprezentuje także serię wykonanych na potrzeby filmu Polaroidów oraz opowie o tej technice fotograficznej. Wykona serię fotografii publiczności.

Zapraszamy

Bogdan Dziworski, fotograf, operator, reżyser, scenarzysta filmowy. Ur. 8 grudnia 1941 r. w Krynicy; Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSTiT z 1965 roku. Przez wiele lat związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, gdzie stworzył wiele znakomitych filmów dokumentalnych. Wykładowca i dziekan Wydziału Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików, oraz ZAIKS-u. Autor ponad 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych, laureat wielu międzynarodowych nagród.

Fotografie Bogdana Dziworskiego prezentowane były na wielu indywidualnych wystawach w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Berlinie.

Albumy fotograficzne: My View. Polish Impressions in Photography , Hannibal Verlag 1981; 1/250 sekundy ; Fotografia polska – Bogdan Dziworski; Blicke: Passanten 1930 bis heute, Aus der Fotosammlung der Albertina – album zbiorowy, tamże m.in. Henri Cartier-Bresson, Robert Frank, David Goldblatt.

Termin: wystawa potrwa do. 6 stycznia 2016

Gdyńskie Centrum Filmowe – Galeria/ Księgarnia
Plac Grunwaldzki 2,
81-372 Gdynia

  dziworski 1.jpg
  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności