Nagroda Janusza „Kuby” Morgensterna dla absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej

18 listopada 2013 r. w kinie Kultura w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania prestiżowych nagród imienia Janusza „ Kuby ” Morgensterna „PERSPEKTYWA”, przyznawanych za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość.

W tym roku nagroda trafiła do trójki młodych reżyserów: Elżbiety Benkowskiej i Łukasza Ostalskiego – absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz do Julii Kolberger.

Nagroda Janusza „Kuby” Morgensterna dla absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej

W Kapitule przyznającej nagrodę „PERSPEKTYWA” zasiadają : Jacek Bromski, Krystyna Cierniak-Morgenstern, Andrzej Kotkowski, Michał Kwieciński, Juliusz Machulski i Grażyna Torbicka.

Kapituła doceniła filmy dyplomowe naszych studentów, wielokrotnie nagradzane na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, „Olenę” w reż. Elżbiety Benkowskiej oraz „Matkę” w reż. Łukasza Ostalskiego.

Fundatorami nagrody są Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio Filmowe ZEBRA.

Janusz „Kuba” Morgenstern urodził się 16 listopada 1922 r. w Mikulińcach, zmarł 6 września 2011 r. w Warszawie, w wieku 88 lat. Był jednym z najwybitniejszych polskich twórców kina. Wyreżyserował m.in. filmy „Do widzenia, do jutra”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Jowita”, „Żółty szalik” oraz seriale „Stawka większa niż życie”, „Kolumbowie”, „Polskie drogi”. Pierwsze zawodowe kroki stawiał pod okiem innych twórców, m.in. na planie filmów Wajdy „Kanał” (1956), gdzie zajmował się współpracą reżyserską, oraz „Popiół i diament” (1958), gdzie pracował jako drugi reżyser. Morgenstern był również doświadczonym producentem filmowym i autorytetem dla innych polskich reżyserów. Kierował Studiem Filmowym Perspektywa w Warszawie.

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności