Opis reakcji Gdyńskiej Szkoły Filmowej („GSF”) na zgłoszone zdarzenie z udziałem studentki i wykładowcy

Chronologia wydarzeń od grudnia 2021 roku.

9 grudnia 2021 r. (czwartek)

Kierowniczka biura GSF, informuje dyrekcję szkoły, że dwoje słuchaczy przekroczyło zapisany w Regulaminie limit nieobecności wynoszący 20% godzin w Semestrze (dotyczy to tych samych słuchaczy, którzy otrzymywali już wcześniej upomnienia za opuszczanie zajęć na I roku studiów). Gdyńska Szkoła Filmowa, od początku istnienia, przykłada najwyższą wagę do frekwencji na zajęciach.

9 grudnia 2021 r. (czwartek)

Student i studentka, zostają skreśleni z listy słuchaczy, przez dyrektora Leszka Kopcia, na podstawie § 5 pkt. 6. Regulaminu GSF, z powodu przekroczenia limitu nieobecności. Jedną ze skreślonych osób, jest studentka opisana na łamach portalu „OKO.press” jako Zuzanna.

9 grudnia 2021 r. (czwartek)

Studentka składa odwołanie od decyzji dyrekcji o skreśleniu z listy słuchaczy.

10 grudnia 2021 r. (piątek)

Student składa odwołanie od decyzji dyrekcji o skreśleniu z listy słuchaczy.

10 grudnia 2021 r. (piątek)

Studentka dzwoni do trójki wykładowców GSF i informuje o zdarzeniach z maja 2021 roku, w których uczestniczyła razem z Andrzejem Fidykiem – wykładowcą przedmiotu „Reżyseria filmu dokumentalnego”. Jedno z wydarzeń przedstawia jako wieczorne, prywatne spotkanie, poza terenem szkoły w pubie/restauracji, a następnie kontynuację spotkania w pokoju gościnnym szkoły oddanym do dyspozycji wykładowcy. W trakcie całonocnego spotkania, oboje mają pić spore ilości alkoholu. Studentka dopytywana przez jedną z wykładowczyń o szczegóły tego spotkania, na wyraźnie postawione pytanie o rodzaj kontaktu, zaprzecza, że doszło do jakiejkolwiek formy przemocy czy też przestępstwa na tle seksualnym. Po namowach wykładowczyni, studentka wyraża zgodę na poinformowanie o wydarzeniu dyrekcji szkoły.

10 grudnia 2021 r. (piątek, późnym wieczorem około godziny 22:00)

Wykładowczyni dzwoni do z-cy dyrektora GSF i opisuje rozmowę ze studentką. Z relacji studentki, jednoznacznie wynika, że nie doszło do popełnienia przestępstwa ale samo zdarzenie w opinii wykładowczyni ma zdecydowanie charakter przekraczający normy i etyczne granice relacji wykładowca/student. Z-ca dyrektora Jerzy Rados, informuje wykładowczynię, że zachowanie wykładowcy dokumentu było niedopuszczalne i podejmuje się wyjaśnić sprawę.

11-12 grudnia 2021 r. (sobota-niedziela)

Z-ca dyrektora przeprowadza rozmowy telefoniczne z zawiadomionymi przez studentkę wykładowcami, a także innymi wykładowcami i pracownikami GSF.

13 grudnia 2021 r. (poniedziałek)

Z-ca dyrektora GSF Jerzy Rados, spotyka się ze studentką, która opisuje mu przebieg zdarzenia z maja 2021 r. Z-ca dyrektora zapewnia studentkę, że zachowanie wykładowcy (zapraszanie studentki na spotkania alkoholowe) jest niedopuszczalne i spotka się ze zdecydowaną reakcją ze strony GSF, pyta też czy studentka mogłaby opowiedzieć to wydarzenie dyrektorowi Leszkowi Kopciowi.

13 grudnia 2021 r. (poniedziałek, po południu)

Odbywa się spotkanie dyrekcji oraz kierowniczki biura GSF ze studentką, która opisuje zdarzenie. Z-ca dyrektora Jerzy Rados pyta studentkę wprost czy doszło do jakiejkolwiek formy przemocy, oraz czy GSF ma zawiadomić policję i prokuraturę. Studentka oświadcza, że do niczego takiego nie doszło, że nie chce robić z tego publicznej sprawy, że nie ma potrzeby zawiadamiania policji ani prokuratury i co więcej nie chce wyrzucenia wykładowcy ze szkoły, a jedynie zależy jej, aby zmienić jej opiekuna filmu dokumentalnego na kogoś innego.

15 grudnia 2021 r. (środa)

Dyrektor GSF Leszek Kopeć, warunkowo zawiesza decyzję o skreśleniu dwójki słuchaczy do końca IV Semestru, jedyne warunki jakie stawia studentom, zobowiązują przywróconych słuchaczy do uczęszczania na zajęcia (poza usprawiedliwioną chorobą), oraz indywidualne odrobienie zaległych zajęć i ćwiczeń.

20 grudnia 2021 r. (poniedziałek)

Dyrekcja GSF po naradzie z przewodniczącym Rady GSF, podejmuje decyzję o zakończeniu współpracy GSF z Andrzejem Fidykiem – wykładowcą „Reżyserii filmu dokumentalnego”.

20 grudnia 2021 r. (poniedziałek)

GSF kontaktuje się z Andrzejem Fidykiem w celu wezwania go na spotkanie i przekazanie decyzji ze strony GSF. Andrzej Fidyk informuje, że nie jest możliwy jego wcześniejszy przyjazd do Gdyni i będzie do dyspozycji, po przerwie świątecznej, w dniu jego kolejnego pobytu w szkole, w połowie stycznia 2022 roku.

18 stycznia 2022 r. (wtorek)

Andrzej Fidyk przyjeżdża do Gdyni i zostaje wezwany na rozmowę z dyrekcją GSF. Andrzej Fidyk potwierdza opisywane przez studentkę spotkanie z maja 2021 r, potwierdza, że w trakcie spotkania poza szkołą, pili ze studentką alkohol i następnie poszli razem do jego pokoju gościnnego, żeby dalej pić i rozmawiać. Dopytywany o charakter relacji stanowczo zaprzecza, że doszło do relacji seksualnej, a tym bardziej do przemocy seksualnej. W efekcie rozmowy Andrzej Fidyk, rezygnuje z dalszej współpracy z GSF, uprzedzając podjętą już wcześniej decyzję dyrekcji. Jako wykładowca Andrzej Fidyk, był zatrudniony w GSF na umowę zlecenie, więc zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, szkoła nie mogła go zwolnić w trybie dyscyplinarnym.

9 lutego 2022 r. (środa)

GSF rozpoczyna współpracę z nowym wykładowcą przedmiotu „Reżyseria filmu dokumentalnego”.

18 marca 2022 r. (piątek)

GSF nawiązuje współpracę z niezależną psycholog, która na stałe pozostaje do dyspozycji wszystkich studentów potrzebujących jakiejkolwiek porady psychologicznej.

24 marca 2022 r. (czwartek)

GSF, decyzją dyrekcji, po konsultacji z prawnikami, udostępnia wykładowcom i studentom Kodeks Etyczny, wprowadzając go w życie w dniu ogłoszenia.

2022

GSF z pełnym wsparciem, realizuje film dyplomowy studentki.

2023 – 2024

GSF prowadzi politykę festiwalową wobec wszystkich filmów dyplomowych zrealizowanych przez studentów GSF, w tym w reżyserii absolwentki. Studentka, a następnie absolwentka, nigdy nie zgłaszała szkole, żadnych pretensji, do reakcji szkoły na wyżej opisywane zdarzenie z 2021 r. Nie informuje szkoły ani wykładowców o zmianie swojego stanowiska. GSF nie otrzymuje też żadnych, dodatkowych informacji o przebiegu zdarzenia z maja 2021 roku.

6 marca 2024 r. (środa)

Podczas wywiadu z Agatą Całkowską i Piotrem Krysiakiem, dyrekcja GSF zostaje poinformowana, że w trakcie spotkania studentki z wykładowcą w maju 2021 roku mogło dojść do popełnienia przestępstwa. Informacja ta jest dla nas szokująca. W grudniu 2021 roku została przedstawiana nam, zupełnie inna wersja tego wydarzenia.

W imieniu całego zespołu pedagogów i pracowników GSF, chcemy poinformować, że jest nam niezmiernie przykro, że nasza była studentka, mogła stać się ofiarą nadużycia bądź przestępstwa. Niewątpliwie sprawa wymaga pilnego i dokładnego wyjaśnienia przez właściwe do tego organy, tym bardziej, że obecna relacja z wydarzeń z maja 2021 roku, zdecydowanie różni się od tej, która została przedstawiona w GSF, oraz wykładowcom, w grudniu 2021 roku. Działania, które GSF podejmowała w grudniu 2021 i na początku 2022 roku opierały się na ówczesnych informacjach. Decyzja z 2021 roku o niezawiadamianiu prokuratury przez GSF, była w pełni podyktowana wolą samej studentki i uszanowaniem jej stanowiska oraz posiadanymi informacjami, że nie doszło do złamania prawa, a sprawa ma charakter prywatny.

Z dotychczasowych informacji jakimi dysponuje GSF, wynika również, że studentka sama do tej pory nie zgłosiła sprawy do organów ścigania, ani też nie uczyniły tego inne osoby, które podobno mają o wydarzeniu szerszą wiedzę (m.in. dziennikarka zajmująca się od conajmniej 9 miesięcy tą sprawą).

GSF deklaruje pełną gotowość i otwartość na pomoc w wyjaśnianiu sprawy.

Dyrekcja
Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Gdynia, 29.11.2024

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności