Polkowski, Kopeć i „Koniec uniwersytetu?” – premiera 22. numeru „Blizy” – 9 kwietnia, czwartek, godz. 19:00, InfoBox Gdynia, WSTĘP WOLNY
W najnowszym, premierowym numerze Blizy – 1 (22) 2015 –
będziemy starali się odpowiedzieć na pytania, czym jest dziś uniwersytet, czego
powinien nauczać i jaką rolę może jeszcze pełnić w czasach powszechnej
dostępności do niemal każdej informacji w mediach elektronicznych. Instytucja,
która przez stulecia wywierała wielki wpływ na rozwój i kształt naszego świata,
bez której trudno byłoby sobie wyobrazić historię Europy, dziś zdaje się tracić
swą kulturotwórczą rolę. Gośćmi, z którymi rozmowę inauguracyjną numeru
poprowadzi redaktor naczelny Blizy Paweł Huelle, będą: dziekan wydziału
malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Krzysztof Polkowski oraz dyrektor
Gdyńskiej Szkoły Filmowej Leszek Kopeć.
data: 9 kwietnia 2015 (czwartek)
godzina: 19:00
miejsce: InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30, 81-372
bilety: wstęp wolny
Wbrew etymologii uniwersytet nie jest już wspólnotą uczonych i uczących się, których celem jest bezinteresowne poszukiwanie prawdy. Uniwersytet stracił ambicję kształtowania światopoglądu i stara się pozostawać etycznie indyferentny. Jego misja coraz częściej ogranicza się do możliwie najsprawniejszego, nierzadko bezosobowego, przekazywania ściśle sprofilowanej wiedzy. Pragmatyzm poznawczy, czyli zainteresowanie wyłącznie tym, co ma bezpośredni związek z profesją, którą ma się w przyszłości wykonywać, stał się wśród studiujących niemal powszechnym zjawiskiem. Jednocześnie zanikła niemal zupełnie kultura studencka, będąca do niedawna oczywistym świadectwem odrębności obyczajowej i kulturowej tworzącej ją grupy społecznej.
„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.
Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji; Magda Danaj – rysuje; Przemek Rydzewski – promuje.