Premiera: „Nie jestem twoim murzynem” i Izabela Morska
Z okazji ogólnopolskiej premiery filmu Raoula Pecka „Nie jestem twoim murzynem” – nominacja do Oscara®, wyróżnienie i nagroda publiczności na Berlinale 2017 – zapraszamy na pokaz specjalny z udziałem pisarki, eseistki, absolwentki Mills College w Kalifornii i profesor w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej na Uniwersytecie Gdańskim Izabeli Morskiej. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści.
data: 1 grudnia 2017 (piątek)
godzina: 20:00
miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł
Raoul Peck w nominowanym do Oscara® „Nie jestem twoim murzynem” opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House” Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści.
Książka i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi.
Film był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz otrzymał wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017. Film na ekrany polskich kin wchodzi 1 grudnia 2017 roku – w 30. rocznicę śmierci Jamesa Baldwina.
Izabela Morska – pisarka i eseistka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Mills College w Kalifornii. Lata 2002-2005 spędziła na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Od 2009 roku pracuje w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorką powieści i opowiadań, a jej poezja ukazuje się w międzynarodowych antologiach. Autorka Obszarów odmienności, monografii o polskim modernizmie (2007) i krytycznej książki habilitacyjnej „Glorious Outlaws. Debt as a Tool in Postcolonial Fiction” (2016), o motywie długu w literaturze postkolonialnej. Była gościem lub prezentowała referaty na przeszło 40 konferencjach literackich i naukowych.
Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.