Rozmowa Jak żyć z bohaterem filmu? po filmie KIEDYŚ BYLIŚMY DZIECIAKAMI, reż. Eddie Martin

Zapraszamy we środę 18 maja na 17:30 na rozmowę o tym Jak żyć z bohaterem filmu?, która odbędzie się po projekcji filmu KIEDYŚ BYLIŚMY DZIECIAKAMI w reż. Eddiego Martina. Spotkanie z reżyserem filmowym i wykładowcą Gdyńskiej Szkoły Filmowej Maciejem Cuske odbędzie się w ramach gdyńskiej edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Spotkanie poprowadzi dyrektor szkoły Leszek Kopeć.

Niskobudżetowy film „Dzieciaki”, pokazujący grupę nowojorskich nastolatków, którzy nadużywają narkotyków, jeżdżą na deskorolkach i uprawiają beztrosko seks, okazał się w 1995 roku światowym hitem. Jednak proces produkcji i spuścizna filmu pozostawiły niesmak i przyczyniły się do dramatów aktorów – naturszczyków, wykorzystanych przez twórców. Reżyser Larry Clark zwykł mówić o swoim filmie: „pokazuje prawdę, która może być szokująca”. Reżyser filmu dokumentalnego, Eddie Martin, odpowiada na to z kolei: „Czyja jest ta prawda, którą widzimy na ekranie i czyim kosztem jest ona ukazana?” O etyce pracy i powinnościach reżysera filmu dokumentalnego wobec swoich bohaterów, szczególnie tych najmłodszych, opowie reżyser filmowy i członek jury tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity Maciej Cuske.

🟪 Gość:

Maciej Cuske – twórca filmów dokumentalnych, pokazywanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród. Tylko za ostatni swój film „Wieloryb z Lorino”, między innymi: Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim na 17. Millennium Docs Against Gravity FF, Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie czy Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł” 2021. Maciej Cuske jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 r. był nominowany do Paszportu Polityki. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą. Jest wykładowcą m.in. Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

 

🟪 Prowadzący:

Leszek Kopeć – dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Producent, przedsiębiorca, wydawca. Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Prezes Zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

🟪 Program całego festiwalu na: www.mdag.pl – zakładka Gdynia

 

🟪 Bilety do kupienia na: www.mdag.pl – zakładka Gdynia oraz na stronie i w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego

 

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności