Spotkanie autorskie z Pawłem Huelle

Serdecznie zapraszamy 11 lutego o godzinie 18:30 do Teatru Gdynia Główna (pl. Konstytucji – w podziemiu Dworca Głównego PKP) na spotkanie autorskie z Pawłem Huelle, promujące jego najnowszą powieść „Śpiewaj ogrody”. Spotkanie poprowadzi Renata Gorczyńska.

Spotkanie autorskie z Pawłem Huelle

Paweł Huelle (ur. 1957) – pisarz, scenarzysta teatralny, kierownik literacki Teatru im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, redaktor naczelny kwartalnika „Bliza”.

Popularność przyniosła mu debiutancka powieść Weiser Dawidek (1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego. Jest członkiem Polskiego PEN Clubu.

W 2008 za powieść Ostatnia Wieczerza nominowany do nagrody literackiej Nike. W 2001 za książkę Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala został laureatem Paszportu Polityki. W 2012 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Najnowsza jego powieść to Śpiewaj ogrody wydana w 2014 roku, to przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.

Spotkanie poprowadzi Renata Gorczyńska, dziennikarka, krytyk literacki, pisarka, tłumaczka literatury pięknej, publicystka. W latach siedemdziesiątych wyjechała do Stanów Zjednoczonych gdzie pracowała w redakcji polonijnego pisma „Nowy Dziennik”. Tam również była asystentką i sekretarzem Czesława Miłosza redagując z poetą serię rozmów, które potem wielokrotnie ukazywały się w wydaniach książkowych. Od połowy lat osiemdziesiątych przebywała także w Paryżu gdzie współpracowała m.in. z paryską „Kulturą” a także Sekcją Polską Radia Wolna Europa i BBC. W latach dziewięćdziesiątych wróciła do Polski. Od kilku lat mieszkanka Gdyni.

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności