W środę Akademia Dokumentalna dla Seniorów w Gdyńskim Centrum Filmowym, 16 listopada, godz. 10:30. Film „Nie opuszczaj mnie”
Akademia jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na wybitnych, nagradzanych na światowych festiwalach, filmach dokumentalnych. Cykl, który powstał z myślą o seniorach, obejmuje 14 tytułów. Po każdej projekcji zaplanowano dyskusję. Misją Akademii, która po raz kolejny odbędzie się 16 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym, jest zainteresowanie widzów wszystkich pokoleń filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na świecie.
data: 16 listopada 2016 (poniedziałek)
miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
wstęp: 10 zł
Film dokumentalny jest podróżą, a doskonałym czasem na podróżowanie jest emerytura. Z myślą o seniorach przygotowaliśmy cykl comiesięcznych spotkań, w którym zaprezentujemy najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat oraz stworzymy przestrzeń do rozmowy o nich. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in . relacje między człowiekiem a naturą czy wpływ postępu cywilizacyjnego na poziom szczęścia. Będzie o pszczołach, o miłości, o lasach tropikalnych i o pamięci. Proponowane przez nas filmy, dzięki pięknym zdjęciom i fascynującym historiom, dowodzą, że dokument to nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale przede wszystkim skończone dzieło sztuki.
16 listopada zobaczy film „Nie opuszczaj mnie” w reżyserii Jin Mo-younga. 98-letni Jo Byeong-man i 89-letnia Kang Kye-yeol są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Spłodzili razem dwanaścioro dzieci, pogrzebali szóstkę z nich, ale ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości. Bliźniaczo podobne stroje, które noszą, codzienne żarciki, jakimi się raczą, ale przede wszystkim ogromna miłość uczyniły z nich bohaterów koreańskiej telewizji, a powstały w konsekwencji film pełnometrażowy stał się największym sukcesem komercyjnym w historii południowokoreańskiego kina dokumentalnego. Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową – zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie.
Spotkania po projekcji poprowadzą filmoznawczynie, doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego i członkinie Pracowni Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina, Paulina Pohl i Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Liczymy, że uczestnicy Akademii, zauroczeni światem, który zaprezentujemy na dużym ekranie, chętnie będą się dzielić własnym życiowym doświadczeniem.
Kolejne spotkania: 14 grudnia – „Kucharze historii”;
11 stycznia 2017 – „Spotkania na krańcach świata”.
Szczegóły programu na stronie Akademii:
http://akademiadokumentalna.pl/seniorzy/
oraz na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego:
W razie dodatkowych pytań proszę się kontaktować z naszą edukatorką i prowadzącą spotkania Pauliną Pohl: akademia@againstgravity.pl , tel: 793 433 767