WARSZTATY FILMOTEKI SZKOLNEJ

Celem jednodniowych warsztatów prowadzonych w Gdyńskiej Szkole Filmowej w ramach programu edukacyjnego Filmoteka Szkolna jest szerzenie edukacji filmowej i kulturalnej wśród dzieci i młodzieży. Warsztaty są bezpłatne, kierujemy je do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Mają za zadanie pogłębienie wiedzy z zakresu korzystania z języka filmowego przy własnych produkcjach, zarówno szkolnych jak i prywatnych. Wykładowcy – czynni zawodowo filmowcy uczą
w sposób przystępny podstaw języka filmowego, obsługi profesjonalnego sprzętu oraz zdradzają w jaki sposób można zastąpić profesjonalny sprzęt w warunkach domowych.

WARSZTATY FILMOTEKI SZKOLNEJ

Uczestnicy zajęć poznają podstawy kadrowania i kompozycji, które obowiązują w filmach fabularnych i dokumentalnych. Warsztaty łączą w sobie formę wykładów teoretycznych i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego i oświetleniowego.

Każdy warsztat rozpoczyna się wstępem teoretycznym i analitycznym przygotowującym uczestników do konkretnej pracy ze sprzętem. Dzięki przekazywanym podstawom sztuki filmowej młodzież dowie się, w jaki sposób może wykorzystać urządzenia, żeby osiągnąć pożądany efekt. Podczas pracy
z kamerą uczestnicy nagrywają własny materiał, który następnie, z pomocą i wsparciem wykładowcy zmontują w proste filmy, w nowoczesnych salach montażowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która ma swoją siedzibę w Gdyńskim Centrum Filmowym. Filmy tworzone przez uczestników to sekwencje  od 4 do 6 scen na podstawie przygotowanego przez wykładowcę i omówionego wspólnie scenariusza. Po zakończeniu warsztatów szkoły otrzymują płyty DVD ze zrealizowanym przez uczniów materiałem. Uczniom wręczany jest także certyfikat ukończenia warsztatów Filmoteki Szkolnej. 


Program warsztatów:

09:00 – 9:30: Wykład teoretyczny (podstawy pracy na planie filmowym, praca z kamerą, podstawy kadrowania, kompozycji, nauka o świetle)

09:30 – 11:30: Warsztat z języka filmowego (podstawy reżyserii filmowej, praca z aktorem,
praca z kamerą i oświetleniem, praktyczna nauka kadrowania), prowadzony w studiu filmowym
w Gdyńskiej Szkole Filmowej

11:30 – 12:30: Pomysł, tworzenie i praca nad scenariuszem

12:30 – 14:30: Casting, obsada, nagranie materiału filmowego

14:30 – 15:15: Przerwa

15:15 – 19:00: Podstawy montażu filmowego. Krótki wstęp teoretyczny, analiza przykładów, montaż oraz analiza zrealizowanego materiału

Po jednodniowym warsztacie uczestnicy posiadają podstawowy zasób wiedzy o języku filmu, zasadach kompozycji i kadrowania, podstawy tworzenia prostych scenariuszy, oraz potrafią samodzielnie nagrać materiał, reżyserować proste sceny i zmontować krótką formę filmową. Bardzo istotnym elementem warsztatu jest końcowa analiza (zawierająca zarówno uwagi wykładowcy jak i pomysły, komentarze uczestników), wskazująca słabe i mocne strony „produkcji”. Takie zakończenie zajęć jest doskonałym początkiem do dalszej kreatywnej i twórczej drogi uczestników warsztatów Filmoteki Szkolnej.

Warsztaty odbywają się w grupach 15 osobowych.


KONTAKT Z KOORDYNATOREM PROJEKTU:

Olaf Eysmont, tel. 695 363 353, e-mail: warsztaty@gsf.pl

www.filmotekaszkolna.pl , www.gsf.pl , www.gcf.org.pl

Projekt realizowany przez Gdyńską Szkołę Filmową we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 
  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności