„Wojna polsko-ruska” w klubie filmowym Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Klub Gdyńskiej Szkoły Filmowej serdecznie zaprasza 21 marca br. ( wtorek) o godz. 18.00 na projekcję filmu Xawerego Żuławskiego WOJNA POLSKO-RUSKA oraz spotkanie, w którym udział wezmą:
reżyser i scenarzysta: Xawery Żuławski
aktorka: Roma Gąsiorowska
producent: Jacek Samojłowicz

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE , sala Warszawa, Plac Grunwaldzki 2 w Gdyni

REZERWACJA (konieczna): biuro@festiwalgdynia.pl; Decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku odwołania rezerwacji prosimy o kontakt.

„Wojna polsko-ruska” w klubie filmowym Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Zdaniem Xawerego Żuławskiego „Wojna polsko – ruska” to przede wszystkim opowieść „o Wyobraźni i o jej sile sprawczej. Może wszyscy jesteśmy wytworami czyjejś wyobraźni? Autorka [przyp. Dorota Masłowska] z nudów wymyśla bohatera Silnego i jego świat, który powstaje przed nim, jest budowany, „rodzi się”. Silny porusza się w nim jak „cudzoziemiec jak przybysz z innej planety.” Fabuła jako przyczynowo – skutkowy ciąg zdarzeń, ułożony w porządku chronologicznym traci w wypadku perypetii Silnego sens. To, co przydarza się głównemu bohaterowi bardziej przypomina narkotyczny trans, w którym mieszają się fikcja z rzeczywistością, a przeszłość, teraźniejszość i przyszłość również w każdej chwili mogą zamienić się miejscami.
Andrzej Robakowski, bardziej znany w swym miasteczku jako „Silny” jest agresywnym dresiarzem (świetna, wielokrotnie nagradzana rola Borysa Szyca), który pewnego dnia dowiaduje się przypadkiem, że chce go rzucić ukochana dziewczyna Magda. Jako że Silny z natury jest dosyć popędliwy, z frustracji i wściekłości demoluje miejscowy bar, czym naraża się jego właścicielowi „Lewemu”. Następnie błąka się bez celu po okolicy, kojąc ból przy pomocy amfetaminy i przyrzekając sobie solennie, że już nigdy nie zaangażuje się w uczuciowy związek z kobietą. Tymczasem te ostatnie pojawiają się w jego życiu jak na zawołanie, a ponieważ żadna z nich nie może się pochwalić stabilną osobowością, egzystencja Silnego staje się coraz bardziej chaotyczna i nieprzewidywalna. [opis pochodzi z portalu filmpolski.pl]

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności