Zaślubiny z morzem tematem filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej

W ramach uroczystości upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego Gdyńska Szkoła Filmowa realizuje dwa krótkometrażowe filmy fabularne, nawiązujące do tego historycznego wydarzenia. Filmy zostaną zaprezentowane w Parlamencie Europejskim w Brukseli pod koniec marca 2020 r., podczas konferencji historycznej dotyczącej powrotu Polski nad Bałtyk.

„Zaślubiny” to krótkometrażowy film fabularny w reżyserii Sławomira Witka (absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej) pokazujący fikcyjną historię dwóch nastoletnich braci – Kaszubów. Akcja rozgrywa się 1920 roku w Pucku, a jej genezą są historyczne wydarzenia zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r. Film ma w atrakcyjny sposób pokazać jakie znaczenie miały owe zaślubiny dla mieszkańców Pomorza. Adresowany jest do widza w każdym wieku. Czas trwania 15 minut.

Film „Sto lat” w reżyserii Anety Gołębiewskiej-Bussold (absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej) jest drugą piętnastominutową etiudą, które powstają z okazji rocznicy zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Akcja filmu rozgrywa się w Gdyni oraz Pucku, prawie sto lat po wspomnianym wcześnie jubileuszu. Jest to fikcyjna historia potomków jednego z żołnierzy Generała Józefa Hallera, który uczestniczył w zaślubinach. Główną bohaterką filmu jest Marta, trzydziestoletnia montażystka filmowa, pracująca w nowoczesnym studiu w centrum Gdyni. Jest spełniona zawodowo, doskonale odnajduje się we współczesnym świecie, w którym tworzy dla siebie i dla swojego synka idealną przestrzeń. Towarzyszymy bohaterce w momencie, w którym musi chwilowo porzucić swoje komfortowe życie i udać się wraz z synkiem na Święta Bożego Narodzenia do swoich rodziców. Rodzina spotyka się przy wigilijnym stole, Marta ma okazję, jak co roku, skonfrontować się z tradycją i tożsamością oraz opinią rodziców na temat jej życia. Bohaterka nie przeczuwa jednak, że tegoroczna wigilia będzie dla niej wyjątkowym wydarzeniem. Opowiedziana z dozą humoru familijna historia skierowana jest do widzów w każdym wieku. To obraz, w którym można odnaleźć siebie.

Zdjęcia zaplanowane są w okolicach Gdyni i Półwyspu Helskiego.

Sponsorem realizacji filmów jest PKN ORLEN.

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności