Zmarł wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej Marcin Wrona

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci reżysera Marcina Wrony – wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz naszego przyjaciela. Jesteśmy głęboko poruszeni i zasmuceni Jego odejściem. Składamy wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Najbliższym reżysera.

Marcin Wrona urodził się 25 marca 1973. Był absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył także Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Binger Film Institute w Amsterdamie. Był reżyserem i scenarzystą, producentem, a także wykładowcą reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz scenariopisarstwa w Krakowskiej Szkole Filmowej. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Film 1,2.

Już jego etiuda szkolna z 2001 roku, zatytułowana „Człowiek Magnes” została doceniona na całym świecie, zdobywając m.in. Nagrodę za Najlepszy Film Studencki oraz Wyróżnienie w kategorii Filmu Krótkometrażowego podczas Tribeca Film Festival w 2002 roku.

Debiutancki pełnometrażowy film fabularny Marcina Wrony „Moja krew” miał premierę na Festiwalu Filmowym w Rzymie w roku 2009. W tym samym roku, na Koszalińskim Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” Marcin Wrona otrzymał Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę za najlepszy scenariusz.

Drugi film Marcina Wrony, „Chrzest” (2010), miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Film otrzymał Srebrne Lwy podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wiele innych nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Febiofest” w Pradze). Film wszedł na ekrany kin m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, na Węgrzech i w Hiszpanii.

Podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni w Konkursie Głównym pokazywany był kolejny film Marcina Wrony, „Demon”. Film był pokazywany także na kończącym się 40. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie został bardzo dobrze przyjęty przez widzów, krytyków i dziennikarzy. Pokaz „Demona” w Toronto był światową premierą filmu.

W telewizji Marcin Wrona wyreżyserował wiele nagradzanych spektakli (m.in. „Kolekcję” według Harolda Pintera), a w 2013 roku „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Za tę inscenizację otrzymał nagrodę za reżyserię podczas Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry” w Sopocie. Reżyserował też seriale („Lekarze”, „Ratownicy”).

W roku 2003 Marcin Wrona otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców. Jego scenariusz do filmu „Moja Krew” został wyróżniony Nagrodą Główną polskiej edycji konkursu Hartley-Merril (wówczas pod tytułem „Tamagotchi”) w roku 2007 i zajął III miejsce w Międzynarodowej Edycji Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill za scenariusz w Cannes. W 2011 roku Marcin Wrona został uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie filmu.

  • Oświadczenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej dotyczące artykułu prasowego z dnia 18.11.2024 r. opublikowanego na portalu OKO.press

  • Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że nie ma i nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zachowania przemocowe wobec naszych Studentek i Studentów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby na podstawie posiadanej przez nas wiedzy pomóc naszej Studentce, dzisiaj – Absolwentce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Bezpośrednio po opisanym w artykule zdarzeniu poprosiliśmy o pomoc psychologa, który był do dyspozycji Studentek i Studentów. Wdrożyliśmy także kodeks etyczny obowiązujący w Gdyńskiej Szkole Filmowej („GSF”) do chwili obecnej.

Więcej aktualności