Filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej na targach prestiżowego 46. Międzynarodowego Festiwalu Krótkiego Metrażu w Clermont-Ferrand.

Aż sześć filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej zostanie zaprezentowanych na targach, towarzyszących jednemu z największych światowych festiwali filmów krótkometrażowych – Clermont-Ferrand ISFF, który odbywa się w tym roku w dniach 2 – 10 lutego. „Halsowanie” i „Afazja” Jakuba Laskowskiego, „Wszystko dla mojej przyjaciółki” Lulu Pomorovej, „Na niebie i na ziemi” Yulii Yukhymets, „Mandala” Mikołaja Janika i „Saudade” Wojciecha Pokorskiego znajdą się w wideotece imprezy, która co roku przyciąga ponad 3000 uczestników z całego świata, w tym ponad 600 producentów, ponad 100 kupujących, ponad 150 dystrybutorów i ponad 400 przedstawicieli festiwali filmowych.

Filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej na targach prestiżowego 46. Międzynarodowego Festiwalu Krótkiego Metrażu w Clermont-Ferrand.

Wyróżnione na 30. Blue Sea FF w Finlandii i nominowane do nagród za najlepszy film niezależny i najlepszą reżyserię w Madrycie, „Halsowanie” – film dyplomowy Jakuba Laskowskiego to surrealistyczna opowieść o psychologicznym procesie godzenia się ze śmiercią ojca.

Nagrodzona w Kantonie w Chinach „Afazja” również film Jakuba Laskowskiego ukazuje kameralny portret dokumentalny pana Zdzisława, który opowiada o swoim życiu i tym jak się zmieniło pod wpływem afazji.

Prezentowane już wcześniej na prestiżowych festiwalach w Portugalii, Finlandii, Meksyku, Polsce i Indiach, „Wszystko dla mojej przyjaciółki” – film dyplomowy Lulu Pomorovej ukazuje relację dwóch przyjaciółek w momencie życiowej zmiany od uzyskania dyplomu szkoły artystycznej do rozpoczęcia profesjonalnych działań. Czy bohaterki zdecydują się udzielić sobie wsparcia, czy będą ze sobą konkurować?

Pokazywane właśnie w Kalkucie „Na niebie i na ziemi” – film dyplomowy Yulii Yukhymets – to czarno-biała, eksperymentalnie opowiedziana historia 11-letniej Tosi i jej 6-letniego brata Kajtka usiłujących poradzić sobie z tragedią rodzinną.

Dwa ostatnie tytuły mają w Clermont-Ferrand swoją premierę targową – „Mandala” Mikołaja Janika w konwencji thrillera przedstawia relację matki i syna borykających się ze stratą, zaś „Saudade” Wojciecha Pokorskiego to pełne wrażliwości i uwagi spojrzenie na psychologię dziecka w konfrontacji z chorobą.

 

Więcej informacji o targach:

shortfilmmarket.com

  • „Mandala” i „Mama wraca” w konkursie Festiwalu Filmów Polskich w Waszyngtonie

  • „Mandala” i „Mama wraca” – dwa filmy wyreżyserowane przez Mikołaja Janika zostaną zaprezentowana w konkursie filmów krótkometrażowych Festiwalu Filmów Polskich w Waszyngtonie. Organizowany przez Fundację Kościuszkowską festiwal odbędzie się w dniach 10 – 12 maja i zaprezentuje siedem najnowszych polskich filmów długometrażowych i osiem krótkometrażowych.

Więcej aktualności