Katarzyna Figura i premiera filmu „Mallory” w Gdyńskim Centrum Filmowym

Kwartalnik Bliza zaprasza na jedyny, specjalny pokaz filmu „Mallory” Heleny Třeštíkovej – wyróżnionego w trójmiejskiej pierwszej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Kręcony przez kilkanaście lat film śledzi tragiczne losy tytułowej Mallory, wieloletnia obserwacja fizycznej przemiany głównej bohaterki przywołuje przewrotnie słynny „Boyhood”. Gościem spotkania będzie Katarzyna Figura, członkini gdyńskiego jury, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

Katarzyna Figura i premiera filmu „Mallory” w Gdyńskim Centrum Filmowym

data: 30 stycznia 2017 (poniedziałek)
godzina: 20:00
miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa, Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł

Za stworzenie, w efekcie cierpliwej, kilkunastoletniej obserwacji, wspaniałego portretu kobiety, która mimo licznych błędów i upadków toczy walkę z nieprzyjaznym światem i z własnymi słabościami – odczytała werdykt podczas uroczystej gali, członkini jury, Katarzyna Figura.

„Mallory” to najnowszy film Heleny Třeštíkovej, jednej z najważniejszych współczesnych reżyserek, twórczyni takich filmów jak „Rene”, „Marcela”, „Katka” czy „Prywatny wszechświat”. Reżyserka od lat pozostaje wierna swojemu autorskiemu stylowi – towarzyszy swoim bohaterom żyjącym na obrzeżach społeczeństwa przez wiele lat, odwiedzając ich naprzemiennie i dokumentując powikłane losy. Nie inaczej jest tym razem – film zaczyna się w 2002 roku, gdy poznajemy dwudziestokilkuletnią Mallory, heroinistkę z długim stażem. „Kochałam heroinę, tak jak kobieta kocha mężczyznę” – wyznaje.

Jak zwykle u Třeštíkovej, bohaterka, igrająca całe życie ze śmiercią, wykazuje się wysokim stopniem samoświadomości. W jej życiu wydarzył się przełom – urodziła syna i to dzięki niemu postanawia wyrwać się ze szponów nałogu. Tak zaczyna się wieloletnia walka o normalność, nie pozbawiona dramatycznych zakrętów, przemocy fizycznej i psychicznej ze strony kolejnych kochanków; bezdomności oraz przymusowego rozstania z dzieckiem.

Třeštíková umie zmieścić cały świat w jednej bohaterce, która jest odurzoną bezdomną w koszulce Cannibal Corpse, pracownicą baru, niedoszłą samobójczynią, czułą matką, ofiarą psychopatycznych donżuanów, skromną, acz nieustępliwą petentką opieki socjalnej… Choć życie nie szczędzi jej razów, płonie w niej wewnętrzny ogień, który przyciąga ludzi – spotkanie z jednym z nich na pogrążonym w nocy moście Karola, okaże się dla niej przełomem…

Po każdym pokazie z Blizą zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

  • „Mandala” i „Mama wraca” w konkursie Festiwalu Filmów Polskich w Waszyngtonie

  • „Mandala” i „Mama wraca” – dwa filmy wyreżyserowane przez Mikołaja Janika zostaną zaprezentowana w konkursie filmów krótkometrażowych Festiwalu Filmów Polskich w Waszyngtonie. Organizowany przez Fundację Kościuszkowską festiwal odbędzie się w dniach 10 – 12 maja i zaprezentuje siedem najnowszych polskich filmów długometrażowych i osiem krótkometrażowych.

  • „Mandala” w konkursie 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego!

  • „Mandala” Mikołaja Janika zostanie zaprezentowana w konkursie polskim zbliżającego się Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca. Film będzie jednym z dziesięciu fabularnych filmów krótkometrażowych, ubiegających się o nagrodę Złotego Lajkonika.

Więcej aktualności