„Więcej niż miód” 6 września o 20:00 w Klubie Filmowym w Gdyni

Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza 6 września o godzienie 20:00 do Klubu Filmowego w Gdyni na ogólnopolską premierę filmu „Więcej niż miód”. Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. Po projekcji spotkanie z pszczelarzami, Janem Przychodą, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku oraz przedstawicielami Greenpeace, których wspieramy w akcji fundraisingowej „Projekt Pszczoła”

„Więcej niż miód” 6 września o 20:00 w Klubie Filmowym w Gdyni

W ciągu ostatniej dekady wyginęły miliony pszczół. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys? Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, Imhoof z własnej perspektywy pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach.

Widzowie poznają pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Pomimo wieloletnich badań, dokładny powód tego zjawiska nie jest znany i stanowi przedmiot spekulacji. Imhoof stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata. W Chinach doszło już nawet do tego, że rolnicy zatrudniają ludzi, którzy zamiast pszczół zapylają rośliny…

„Więcej niż miód” to dokumentalny blockbuster i jeden z najdroższych w historii filmów dokumentalnych (jego budżet wyniósł ok. 2 milionów euro), zrealizowany przez producentów głośnych „Nakarmimy świat” oraz „Zaróbmy jeszcze więcej”. Tylko w 2013 roku zdobył nagrody na kilkunastu festiwalach filmowych z PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL na czele.

NA MIEJSCU ODBĘDZIE SIĘ DEGUSTACJA I SPRZEDAŻ MIODU Z MAŁEJ EKOLOGICZNEJ MAZURSKIEJ PASIEKI. PYSZNY MIÓD W DOSKONAŁEJ CENIE!

wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza (jeden z dwu – od wyboru – najnowszych numerów) do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł

Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa i Gdynia Kulturalna rozpoczęli wspólny projekt spotkań z filmami Planete+Doc Film Festival. W comiesięcznym cyklu zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na Planete+Doc, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.

  • „Mandala” i „Mama wraca” w konkursie Festiwalu Filmów Polskich w Waszyngtonie

  • „Mandala” i „Mama wraca” – dwa filmy wyreżyserowane przez Mikołaja Janika zostaną zaprezentowana w konkursie filmów krótkometrażowych Festiwalu Filmów Polskich w Waszyngtonie. Organizowany przez Fundację Kościuszkowską festiwal odbędzie się w dniach 10 – 12 maja i zaprezentuje siedem najnowszych polskich filmów długometrażowych i osiem krótkometrażowych.

  • „Mandala” w konkursie 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego!

  • „Mandala” Mikołaja Janika zostanie zaprezentowana w konkursie polskim zbliżającego się Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca. Film będzie jednym z dziesięciu fabularnych filmów krótkometrażowych, ubiegających się o nagrodę Złotego Lajkonika.

Więcej aktualności